...hudba netěží jen z hudby...
                                                    MiK
...zachytit historii bigbítu 60. let a rozvíjet na základě muziky společenský život naší generace...                      Šveskowi a tým

Kapela ŠKAMNA a její historie

17. ledna 2014 v 11:09 | Jarda Novotný |  Mapování KV. REGIONU

Jarda Novotný nám v reakci na kapelu ŠKAMNA, která působila v šedesátých letech v Ostrově nad Ohří, napsal několik komentářů, které si tady dovoluji všechny společně zveřejnit, protože mám dojem, že jsou přínosem k historii této kapely. Děkuji mu za jeho odezvu, zájem a ochotu se s námi podělit o jeho osobní zážitky.


[2] Jarda Novotný | bband-dyn173.178-40-208.t-com.sk (178.40.208.173) | 8. prosince 2011 v 0:30

Hrál jsem v první sestavě Škamny v letech 1963-66, když jsem po matuře udělal zkoušky na medicínu a později se stal lékařem- gynekologem. Pamatuji kluky Jardu Biera, který mne, jako totálního hudebního analfabeta, učil základům kytarové hry. Zdeněk Kašpar měl jediný z kapely hudební vzdělání a dodnes ho obdivuju, že mne z kapely nevykopnul. Jarda Hanzl byl později excelentní bubeník. Marta Vlčková, naše krasavice, ale uměla i pěkně zpívat, se později vdala za Jardu Biera. Evička Vlčková, absolventka konzervatoře, byla snad nejvzdělanější muzikantka kapely a prosadila se tehdy hitem I got you babe, kde si zahrála krátké hudební sólo. Strašně se líbila Sváťovi Čechovi, bratru Františka "Ringo" Čecha, který ji doslova zbožňoval. Sváťa už za mne zaskakoval na baskytaru a měl vynikající hudební vzdělání. S Přemkem jsem si dopisoval ještě dlouho po skončení LF až se najednou vynořila zpráva, že vyhrál konkurz do kolumbijské filharmonie - na fagot! To již hrál jako zakládající člen The Rebels ve formaci s Jirkou Kornem. Tehdy se Jirka vyjádřil, že když chce nějaké světové hudební těleso kvalitního muzikanta, ať se obrátí na Rebels. Není to pravda, Sváťa se vyhrál ve Škamně a světová hudební tělesa se měly obracet na Škamnu!!

[3] Jarda Novotný | bband-dyn173.178-40-208.t-com.sk (178.40.208.173) | 8. prosince 2011 v 0:32

Pardon ne Evička Vlčková, ale Marta Komendová. Se Sváťou jsem si dopisoval ještě dlouhá léta.

[4] Jarda Novotný | bband-dyn213.178-40-47.t-com.sk (178.40.47.213) | 21. října 2013 v 22:46

Tenhle rok si připomínáme 50. výročí založení školní hudební skupiny ŠKAMNA. Málokdo si to uvědomuje, ale je to tak. Čas je neúprosný! Naše první sestava byla: Jarda Bier, lídr skupiny a fenomenální solokytarista. Toho času žije v kanadském Edmontonu, občas si s ním pokecám přes skype. Zdeněk Kašpar, jediný hudebně vzdělaný člen, hrál doprovodnou kytaru. A byl jasně nejlepší zpěvák. Já jsem se přešteloval na basovou kytaru. Pamatuju ty úmorné večery, kdy jsem dřel na tomto pro mne neznámém nástroji. Nu a náš benjamínek Jarda Hanzl - bubeník. R&che a hlavně dobře se učil. Pamatuji na jedno z prvních vystoupení v německých Drážďanech před 5000 návštevníky, kde jsme sežali ohromný aplaus. Moje derniera, paradoxně, končila v Polsku, kde jsme hráli v Sopotech s legendárními Nebiesko czarnymi, profíci, kteří byli o nějaký ten level výš. Loučil jsem se na turném po západočeském kraji, konkrétne v jakési chebské vinárně. Poprvé jsem v životě zkonzumoval více vína, než jsem snesl. Když jsme vyšli z vinárny, nenapadlo mě nic moudřejšího, jako kopnout do popelnice, která se převrátila. Za minutu jsme uslyšeli "Jménem zákona" a naložili nás do Antona. Společnost nám dělal tehdy ještě neznámy Olda Říha, který v tom byl absolutňe nevinně. Nuž po hodině výslechu u SNBáků jsem se chtěl dobrovolně přiznat, ale Olda mne vždy poslal do pr...le. Už jsem se cítil v lochu, když šéf SNB nás vyzval, tak kluci jste ochotni zaplatit tu pokutu 100 Kčs? Ja myslel že každej - bylo nás pět, ale policajt že to je za všechny! Olda Říha to bohorovně zaplatil. Dodnes jsem mu dlužen a s úroky to bude už slušná částka! Byly to krásné časy a hrát po boku takových borců, jakými byli Olda Říha, Svaťa Čech - bratr Františka Ringa, Zdeňka Kašpara bylo pro mne celoživotní školou.
 


Komentáře

1 Jarda Bier Jarda Bier | E-mail | 11. února 2018 v 19:38 | Reagovat

Jardo,
máš ty holky špatně.  Správně:
Eva Komendová a Marta Vlčková
Zdraví JB :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


SPŘÁTELENÉ KAPELY A STRÁNKY- aktivní odkazy
Béďa Heep


Whitesnake Revival - obrázek
Obrázek


Všechny vás zdravíme a zveme na ČERVNOVÁ vystoupení skupiny BLACK
MOON. večery plné dobré hardrockové muziky. Vezměte sebou i vaše
kamarády. Long Live Rock'n'Roll. Další info na stránkách:


GREYHOUNDObrázek

LongtonJe nejvyšší čas..

Obrázek

Obrázek ObrázekObrázekObrázek
THE CHOBOTSObrázekObrázekObrázek
COLOR TAJFUN HOLDEN
FLASH

Obrázek Obrázek
PRIMITIVOVÉ NEZNÁMÉ KUTURY

Obrázek
HORKÁ KAŠE

  • Obrázek
DLOUHEJ KOUŘ

SODOMA

naše naděje...
Zdravíme, Sodoma hledá zpěváka.......v případě zájmu napište

Škoda , že nenapsali...


www.schelinger.wz.cz - Web fanoušků a přátel Jiřího Schelingera
mojeit.eu
MLADÁ FRONTA Sedmička

MF DNES

Seznam

Karlovarský deník
TOPlist
RL
Novinky.cz
Kluby a pódia

...tady vidíte jak jsou důležité Františkovy stránky....zachytili muzikanta ještě mezi námi...

http://kskraslice.tym.cz/wp-content/photos/tap_2010_2/p1000759.jpgM club Ostrov

chillibar

Kulturní akce v kraji

-
15.77kB, 79x90
-
4.63kB, 223x94

aMapy.cz


Rockmag.cz - rockový portál

AGENTURY
logo


logo

Zpět na úvodní stránku

AGENTURA PRODUCENTRUM
Škroupova 900
356 01 Sokolov
T: 607 960 423
E: kvrm@​kvrm.​cz


OLDA ŘÍHA KATAPULT

pěkný plagát, je škoda ho vymazat...

E-maily NA PŘÁTELE
karel47@gmx.de KAREL MYŠIČKA