...hudba netěží jen z hudby...
                                                    MiK
...zachytit historii bigbítu 60. let a rozvíjet na základě muziky společenský život naší generace...                      Šveskowi a tým

BRNĚNSKÝ ROCK’N’ROLL

29. prosince 2012 v 15:36 | Jiří Donné |  Mapování ŠVESKOSLOVENSKA 60. LET

Mezi kolotoči, v parku a na odpoledních čajích

Rokenrol byl v šedesátých letech v tehdejším Československu významně zastoupen i v Brně. Mezi prvními, snad i nechtěnými propagátory rokenrolu, byli "šouglaři", tedy ti, co provozovali pouťové kolotoče a jiné atrakce. Jedním z takových byl lunapark, který byl v provozu od jara do podzimu v místech, kde dnes stojí hotel International. Při chrčivé reprodukci rokenrolů a jejich jemnějších odvozenin twistů se mezi kolotoči a houpačkami někdy i "kolovalo", tedy tancovalo, tzv. "holandsko".
Hudební produkci si kolotočáři zajišťovali u nemnohých majitelů prvorepublikových zařízení na rozmnožování jednotlivých gramodesek, řezaných většinou do starých rentgenových snímků, případně do barevných umělohmotných folií, původně určených jako podložky do školních sešitů. Originální gramodeska s hudebním žánrem, o který se tu jedná, dovezeným ze zahraničí, byla velkou vzácností.

rock

V té době některé formy rokenrolu mezi mládeží natolik zobecněly, že mnozí z nich ani netušili, jakou to vlastně muziku provozují, když v teplácích a keckách na lavičkách v parku třískají do kytar a vyřvávají: "Na shledanou krokodýle, na shledanou kajmane, na shledanou mistře Presley, ať se vám (nám) nic nestane ..." (v originále zpíval Bill Halley).
Brno na rozhraní padesátých a šedesátých let mělo v mnohém jinou tvář v porovnání k dnešku. Pomineme-li vzhled města a nahlédneme-li pod povrch, najdeme jednotlivce a skupiny, kteří se nijak zvlášť nesnažili podporovat svými činy socialismus. Patřili mezi ně intelektuálové a umělci, kteří prohlédli z poválečného budovatelského nadšení, ale i sdružující se společenstva, považovaná za okraj společnosti. Byli mezi nimi výstřední "štatlaři" (nezaměňovat s pozdějším hnutím dlouhovlasých "batlesů", protějšků, pražských "mániček" z druhé poloviny šedesátých let), s pestrobarevnými šátky uvázanými velkým sukem na krku, libující si v bílých ponožkách a černých kožených rukavicích, které mnohdy nosili i v létě. Vlasy měli zastřižené na "havla" a už tehdy se téměř dotýkaly límce. Na tomto místě je vhodné připomenout, že obdobně učesaní (někdy i s daleko delšími vlasy) a oblečení chodili u nás výstřední mladíci už za protektorátu.

štatlaři

Tehdy se jim říkalo "potápky" a jejich partnerkám "krystýnky". Štatlaři se mnohdy rekrutovali z řad nočních hlídačů a "invalidních důchodců", ale i vysokoškoláků. Kolem poledne se scházeli v tehdejší kavárně Opera a navečer se stahovali do kavárny hotelu Avion na České ulici. V létě dlouhé hodiny postávali v její horní části, tam kde ústí do ulice Joštovy, nebo seděli na lavičkách u tzv. jezírka naproti lékařské fakultě. Dále to byli polokriminální "alfaři", sídlící vně komplexu Alfapasáže ve středu města, nebo dnešním bezdomovcům trochu se podobající "rolaři", kteří se pohybovali v prostorách hlavního železničního nádraží. Ti a mnozí jiní, spolu s velkou částí průměrných v sobotu odpoledne, nebo v neděli, která byla jediným volným dnem v pracovním týdnu, vyráželi ze svých domovů. A právě tehdy se na velice oblíbených a hojně navštěvovaných tanečních zábavách, kterým se zcela nepochopitelně říkalo odpolední čaje, začalo rozšiřovat i tvrdší pojetí hudby, než byly taneční, swingové a dixielandové hudební projevy. Napomáhala tomu i skutečnost, že se začali více sdružovat mladí hudebníci se základní hudební odborností získanou většinou na lidových školách umění a "nýmandi" bez jakéhokoliv hudebního vzdělání. Ti mnohdy do takto skloubených seskupení přinášeli dravost a spontánnost. Už v prvopočátcích pražští hudebníci, snad z opatrnosti, hrozivě znějící název rokenrol (rock'n'roll) často

štatlaři
nahrazovali, v domnění, že se jedná o synonymum, za big beat - tedy "bigbít". To bylo ještě před obdobím, než se začali prosazovat angličtí The Beatles, kteří ve svém repertoáru měli přece jen více skladeb ve stylu mersey sound.
U nás, tj. v tehdejším Československu, byl Rock'n'roll, Mersey sound a další příbuzné žánry označován jednotícím názvem "bigbít" (Big Beat).
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


SPŘÁTELENÉ KAPELY A STRÁNKY- aktivní odkazy
Béďa Heep


Whitesnake Revival - obrázek
Obrázek


Všechny vás zdravíme a zveme na ČERVNOVÁ vystoupení skupiny BLACK
MOON. večery plné dobré hardrockové muziky. Vezměte sebou i vaše
kamarády. Long Live Rock'n'Roll. Další info na stránkách:


GREYHOUNDObrázek

LongtonJe nejvyšší čas..

Obrázek

Obrázek ObrázekObrázekObrázek
THE CHOBOTSObrázekObrázekObrázek
COLOR TAJFUN HOLDEN
FLASH

Obrázek Obrázek
PRIMITIVOVÉ NEZNÁMÉ KUTURY

Obrázek
HORKÁ KAŠE

  • Obrázek
DLOUHEJ KOUŘ

SODOMA

naše naděje...
Zdravíme, Sodoma hledá zpěváka.......v případě zájmu napište

Škoda , že nenapsali...


www.schelinger.wz.cz - Web fanoušků a přátel Jiřího Schelingera
mojeit.eu
MLADÁ FRONTA Sedmička

MF DNES

Seznam

Karlovarský deník
TOPlist
RL
Novinky.cz
Kluby a pódia

...tady vidíte jak jsou důležité Františkovy stránky....zachytili muzikanta ještě mezi námi...

http://kskraslice.tym.cz/wp-content/photos/tap_2010_2/p1000759.jpgM club Ostrov

chillibar

Kulturní akce v kraji

-
15.77kB, 79x90
-
4.63kB, 223x94

aMapy.cz


Rockmag.cz - rockový portál

AGENTURY
logo


logo

Zpět na úvodní stránku

AGENTURA PRODUCENTRUM
Škroupova 900
356 01 Sokolov
T: 607 960 423
E: kvrm@​kvrm.​cz


OLDA ŘÍHA KATAPULT

pěkný plagát, je škoda ho vymazat...

E-maily NA PŘÁTELE
karel47@gmx.de KAREL MYŠIČKA