...hudba netěží jen z hudby...
                                                    MiK
...zachytit historii bigbítu 60. let a rozvíjet na základě muziky společenský život naší generace...                      Šveskowi a tým

Ostrovské hudební skupiny - část XV.

14. července 2010 v 16:08 | IJ |  IRENA JANEČKOVÁ - 18. dílný seriál
Štefan Škulavík, kterému bude letos v září padesát let, býval kdysi známou postavou hudební scény na Karlovarsku. Přestože dnes už aktivně nehraje, hudbě se věnuje stále: zajišťuje ozvučení kapel při vystoupeních a je majitelem nahrávacího studia. Na kytaru začal hrát ve čtrnácti letech a zájem o hudbu se projevil i ve studijním směru, který si vybral: absolvoval průmyslovku v Kraslicích v oboru výroba hudebních nástrojů. První skupinou, ve které se uplatnil jako kytarista, byla rock-popová kapela Zkrat (vystupovala nejčastěji ve Všeborovicích u Karlových Varů). Jeho hudební aktivity načas přerušila vojna, ale hned po ukončení základní vojenské služby hrál dál, tentokrát s kapelou Benefice, která vznikla v roce 1982. Benefice měla v repertoáru především rock, který už byl v osmdesátých letech víceméně zakázaným žánrem, navíc tehdejší totalitní funkcionáře provokoval i název kapely (benefiční akce v socialistickém režimu neměly své místo). Skupina Benefice se rychle stávala na většině míst nežádoucí zakázanou formací. Proto hráče napadlo kapelu přejmenovat, jak to v té době ze stejných důvodů dělávaly i mnohé další skupiny. Tak v roce 1983 vznikla kapela Barock.

V Barocku chyběl mužský hlas
a
Název Barock vymyslel tehdejší kapelník skupiny Karel Hrabák (nyní hraje v Proměnách). Skupina se brzy přestěhovala ze Všeborovic do Domu kultury v Ostrově, kde získala možnost zkoušet v prostorách dnešní kabelové televize. Tehdy stále ještě hráli zejména převzaté věci. Zpívala s nimi Eva Volfová, oni ale potřebovali také mužský hlas, aby zvuk kapely byl vyváženější.
"Vzpomněl jsem si na zpěváka ze skupiny Atomic Béďu Zieglera, a protože jsem věděl, že miluje štrůdl, nechal jsem ho tenkrát upéct dvě šišky. Jel jsem za ním na vojnu a promluvil s ním. Béďa měl v té době několik nabídek z dalších skupin, ale štrůdl to vyhrál," prozradil Štefan Škulavík.

Koncert Europe změnil osud Barocku
Štefan Škulavík hrál v Barocku i nadále na basovou kytaru. Zlom nastal, když odjel do Německa a tam se jako posluchač zúčastnil koncertu skupiny Europe.
"Poprvé v životě jsem slyšel opravdový koncert a kvalitní muziku. Byl to úžasně silný zážitek a já se rozhodl, že buďto začneme pořádně hrát a všechno budeme dělat naplno, nebo ve skupině končím," uvedl bývalý basák. Tvrdší zkoušení, zvýšené nároky na výkon a plné nasazení nevydrželi někteří členové Barocku a jednoduše to vzdali. Zůstal jen Bedřich Ziegler a Štefan Škulavík, který se stal v nově sestavené skupině kapelníkem.
Kapelnictví věnoval všechen svůj čas i síly "Kapele jsem se odevzdal do posledního dechu," potvrdil tehdejší vedoucí skupiny.

V Barocku hrál více než patnáct let
Rocková skupina Barock byla zařazena do III. Kvalifikační třídy. Zúčastňovala se všech festivalů, což byla v té době povinnost. Hrála už výhradně vlastní původní repertoár. Natočila několik snímků pro plzeňský rozhlas, kde je pak bylo slyšet pravidelně při krajovém vysílání. V roce 1999 se kvůli novým podnikatelským aktivitám svých členů rozpadla. Bývalý zpěvák Barocku Bedřich Ziegler se aktivně věnuje hudbě dodnes, v současné době zpívá v kapele Uriah Heep revival.
Barock hrál v osmdesátých letech v tomto složení: vedoucí skupiny Štefan Škulavík (basová kytara), Víťa Zábranský a Karel Idlbek (oba kytara a zpěv), Pavel Štochl (klávesy a zpěv), Míra Mikolášek (bicí), Bedřich Ziegler (zpěv). Zvukařem kapely byl Jiří Turner, o dopravu se staral Miroslav Geňo.
Irena Janečková

b
Barock v roce 1984: Zleva Milan Cibulka, Bedřich Ziegler, Pavel Štochl (v pozadí), Štefan Škulavík. Foto: Soukromý archiv Bedřicha Zieglera

c
Kapela Zkrat (hrála rock-pop), vlevo dole: Štefan Škulavík.
Foto: Soukromý archiv Štefana Škulavíka
 


Komentáře

1 Jarda Vojtech Jarda Vojtech | 2. července 2013 v 7:08 | Reagovat

Skoda, ze je to velice strucna rekapitulace. Rekl bych az nepresna. Ale i tak je hezke si vzpomenout na mlada leta a na bigbeat v casech realne rozvinuteho socialismu. Zkratu delalo zrizovatele SSM Vseborovice a my jsme se znazili hrat Johna Mayalla, Free, Olympic a tak jak to slo. Se Sulajzem jsem toho prozil doopravdy hodne, tak jako s Karlem Hrabakem, Idlbekem, Bedou apod. Latak Turner je na dlouhou kapitolu take. Takze jestli si na ty casy stale jeste nekdo vzpomene tak tady je pozdrav od Jardy Vojtecha. [Kdysi kytara u ZKRAT a Barock].

2 Jarda Jarda | E-mail | Web | 4. září 2016 v 21:46 | Reagovat

Dobrý den, existuje audio Live záznam skupiny Barock? Info. zužitkuji viz. můj web.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


SPŘÁTELENÉ KAPELY A STRÁNKY- aktivní odkazy
Béďa Heep


Whitesnake Revival - obrázek
Obrázek


Všechny vás zdravíme a zveme na ČERVNOVÁ vystoupení skupiny BLACK
MOON. večery plné dobré hardrockové muziky. Vezměte sebou i vaše
kamarády. Long Live Rock'n'Roll. Další info na stránkách:


GREYHOUNDObrázek

LongtonJe nejvyšší čas..

Obrázek

Obrázek ObrázekObrázekObrázek
THE CHOBOTSObrázekObrázekObrázek
COLOR TAJFUN HOLDEN
FLASH

Obrázek Obrázek
PRIMITIVOVÉ NEZNÁMÉ KUTURY

Obrázek
HORKÁ KAŠE

  • Obrázek
DLOUHEJ KOUŘ

SODOMA

naše naděje...
Zdravíme, Sodoma hledá zpěváka.......v případě zájmu napište

Škoda , že nenapsali...


www.schelinger.wz.cz - Web fanoušků a přátel Jiřího Schelingera
mojeit.eu
MLADÁ FRONTA Sedmička

MF DNES

Seznam

Karlovarský deník
TOPlist
RL
Novinky.cz
Kluby a pódia

...tady vidíte jak jsou důležité Františkovy stránky....zachytili muzikanta ještě mezi námi...

http://kskraslice.tym.cz/wp-content/photos/tap_2010_2/p1000759.jpgM club Ostrov

chillibar

Kulturní akce v kraji

-
15.77kB, 79x90
-
4.63kB, 223x94

aMapy.cz


Rockmag.cz - rockový portál

AGENTURY
logo


logo

Zpět na úvodní stránku

AGENTURA PRODUCENTRUM
Škroupova 900
356 01 Sokolov
T: 607 960 423
E: kvrm@​kvrm.​cz


OLDA ŘÍHA KATAPULT

pěkný plagát, je škoda ho vymazat...

E-maily NA PŘÁTELE
karel47@gmx.de KAREL MYŠIČKA