...hudba netěží jen z hudby...
                                                    MiK
...zachytit historii bigbítu 60. let a rozvíjet na základě muziky společenský život naší generace...                      Šveskowi a tým

Ostrovské hudební skupiny - část XV.

14. července 2010 v 16:08 | IJ |  IRENA JANEČKOVÁ - 18. dílný seriál
Štefan Škulavík, kterému bude letos v září padesát let, býval kdysi známou postavou hudební scény na Karlovarsku. Přestože dnes už aktivně nehraje, hudbě se věnuje stále: zajišťuje ozvučení kapel při vystoupeních a je majitelem nahrávacího studia. Na kytaru začal hrát ve čtrnácti letech a zájem o hudbu se projevil i ve studijním směru, který si vybral: absolvoval průmyslovku v Kraslicích v oboru výroba hudebních nástrojů. První skupinou, ve které se uplatnil jako kytarista, byla rock-popová kapela Zkrat (vystupovala nejčastěji ve Všeborovicích u Karlových Varů). Jeho hudební aktivity načas přerušila vojna, ale hned po ukončení základní vojenské služby hrál dál, tentokrát s kapelou Benefice, která vznikla v roce 1982. Benefice měla v repertoáru především rock, který už byl v osmdesátých letech víceméně zakázaným žánrem, navíc tehdejší totalitní funkcionáře provokoval i název kapely (benefiční akce v socialistickém režimu neměly své místo). Skupina Benefice se rychle stávala na většině míst nežádoucí zakázanou formací. Proto hráče napadlo kapelu přejmenovat, jak to v té době ze stejných důvodů dělávaly i mnohé další skupiny. Tak v roce 1983 vznikla kapela Barock.

V Barocku chyběl mužský hlas
a
Název Barock vymyslel tehdejší kapelník skupiny Karel Hrabák (nyní hraje v Proměnách). Skupina se brzy přestěhovala ze Všeborovic do Domu kultury v Ostrově, kde získala možnost zkoušet v prostorách dnešní kabelové televize. Tehdy stále ještě hráli zejména převzaté věci. Zpívala s nimi Eva Volfová, oni ale potřebovali také mužský hlas, aby zvuk kapely byl vyváženější.
"Vzpomněl jsem si na zpěváka ze skupiny Atomic Béďu Zieglera, a protože jsem věděl, že miluje štrůdl, nechal jsem ho tenkrát upéct dvě šišky. Jel jsem za ním na vojnu a promluvil s ním. Béďa měl v té době několik nabídek z dalších skupin, ale štrůdl to vyhrál," prozradil Štefan Škulavík.

Koncert Europe změnil osud Barocku
Štefan Škulavík hrál v Barocku i nadále na basovou kytaru. Zlom nastal, když odjel do Německa a tam se jako posluchač zúčastnil koncertu skupiny Europe.
"Poprvé v životě jsem slyšel opravdový koncert a kvalitní muziku. Byl to úžasně silný zážitek a já se rozhodl, že buďto začneme pořádně hrát a všechno budeme dělat naplno, nebo ve skupině končím," uvedl bývalý basák. Tvrdší zkoušení, zvýšené nároky na výkon a plné nasazení nevydrželi někteří členové Barocku a jednoduše to vzdali. Zůstal jen Bedřich Ziegler a Štefan Škulavík, který se stal v nově sestavené skupině kapelníkem.
Kapelnictví věnoval všechen svůj čas i síly "Kapele jsem se odevzdal do posledního dechu," potvrdil tehdejší vedoucí skupiny.

V Barocku hrál více než patnáct let
Rocková skupina Barock byla zařazena do III. Kvalifikační třídy. Zúčastňovala se všech festivalů, což byla v té době povinnost. Hrála už výhradně vlastní původní repertoár. Natočila několik snímků pro plzeňský rozhlas, kde je pak bylo slyšet pravidelně při krajovém vysílání. V roce 1999 se kvůli novým podnikatelským aktivitám svých členů rozpadla. Bývalý zpěvák Barocku Bedřich Ziegler se aktivně věnuje hudbě dodnes, v současné době zpívá v kapele Uriah Heep revival.
Barock hrál v osmdesátých letech v tomto složení: vedoucí skupiny Štefan Škulavík (basová kytara), Víťa Zábranský a Karel Idlbek (oba kytara a zpěv), Pavel Štochl (klávesy a zpěv), Míra Mikolášek (bicí), Bedřich Ziegler (zpěv). Zvukařem kapely byl Jiří Turner, o dopravu se staral Miroslav Geňo.
Irena Janečková

b
Barock v roce 1984: Zleva Milan Cibulka, Bedřich Ziegler, Pavel Štochl (v pozadí), Štefan Škulavík. Foto: Soukromý archiv Bedřicha Zieglera

c
Kapela Zkrat (hrála rock-pop), vlevo dole: Štefan Škulavík.
Foto: Soukromý archiv Štefana Škulavíka
 


Komentáře

1 Jarda Vojtech Jarda Vojtech | 2. července 2013 v 7:08 | Reagovat

Skoda, ze je to velice strucna rekapitulace. Rekl bych az nepresna. Ale i tak je hezke si vzpomenout na mlada leta a na bigbeat v casech realne rozvinuteho socialismu. Zkratu delalo zrizovatele SSM Vseborovice a my jsme se znazili hrat Johna Mayalla, Free, Olympic a tak jak to slo. Se Sulajzem jsem toho prozil doopravdy hodne, tak jako s Karlem Hrabakem, Idlbekem, Bedou apod. Latak Turner je na dlouhou kapitolu take. Takze jestli si na ty casy stale jeste nekdo vzpomene tak tady je pozdrav od Jardy Vojtecha. [Kdysi kytara u ZKRAT a Barock].

2 Jarda Jarda | E-mail | Web | 4. září 2016 v 21:46 | Reagovat

Dobrý den, existuje audio Live záznam skupiny Barock? Info. zužitkuji viz. můj web.

3 Jarda Jarda | E-mail | Web | 16. března 2018 v 14:40 | Reagovat

Informace prosím pište na můj e-mail: JaHoBreak@seznam.cz
Zde je odkaz na web - http://rockmemories.cz/rock-memories/barock

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


SPŘÁTELENÉ KAPELY A STRÁNKY- aktivní odkazy
Béďa Heep


Whitesnake Revival - obrázek
Obrázek


Všechny vás zdravíme a zveme na ČERVNOVÁ vystoupení skupiny BLACK
MOON. večery plné dobré hardrockové muziky. Vezměte sebou i vaše
kamarády. Long Live Rock'n'Roll. Další info na stránkách:


GREYHOUNDObrázek

LongtonJe nejvyšší čas..

Obrázek

Obrázek ObrázekObrázekObrázek
THE CHOBOTSObrázekObrázekObrázek
COLOR TAJFUN HOLDEN
FLASH

Obrázek Obrázek
PRIMITIVOVÉ NEZNÁMÉ KUTURY

Obrázek
HORKÁ KAŠE

  • Obrázek
DLOUHEJ KOUŘ

SODOMA

naše naděje...
Zdravíme, Sodoma hledá zpěváka.......v případě zájmu napište

Škoda , že nenapsali...


www.schelinger.wz.cz - Web fanoušků a přátel Jiřího Schelingera
mojeit.eu
MLADÁ FRONTA Sedmička

MF DNES

Seznam

Karlovarský deník
TOPlist
RL
Novinky.cz
Kluby a pódia

...tady vidíte jak jsou důležité Františkovy stránky....zachytili muzikanta ještě mezi námi...

http://kskraslice.tym.cz/wp-content/photos/tap_2010_2/p1000759.jpgM club Ostrov

chillibar

Kulturní akce v kraji

-
15.77kB, 79x90
-
4.63kB, 223x94

aMapy.cz


Rockmag.cz - rockový portál

AGENTURY
logo


logo

Zpět na úvodní stránku

AGENTURA PRODUCENTRUM
Škroupova 900
356 01 Sokolov
T: 607 960 423
E: kvrm@​kvrm.​cz


OLDA ŘÍHA KATAPULT

pěkný plagát, je škoda ho vymazat...

E-maily NA PŘÁTELE
karel47@gmx.de KAREL MYŠIČKA