...hudba netěží jen z hudby...
                                                    MiK
...zachytit historii bigbítu 60. let a rozvíjet na základě muziky společenský život naší generace...                      Šveskowi a tým

Flemings - část VI. Mapujeme Ostrov díky seriálu Ireny Janečkové...

6. března 2010 v 9:20 | Šveska-Stabenow |  IRENA JANEČKOVÁ - 18. dílný seriál

Toto je odkaz přímo na stránky OSTROVSKÉHO MĚSÍČNÍKU, ve kterém můžete okamžitě hledat v archivu od roku 2004 do dnešního dne, DALŠÍ DÍLY SERIÁLU "OSTROVSKÉ HUDEBNÍ SKUPINY " - díly 1-18 a další ČLÁNKY na poli bigbeatu, redakce a autorky IRENY JANEČKOVÉ. Umožňují tak ostatním čtenářům mimo OSTROVSKÝ REGION tento měsíčník kdykoliv sledovat v celém světě, já osobně jsem v Ostrově 15 let žil, takže to je i nadále oblast mého zájmu, což ocení i další čtenáři nejen pocházející z OSTROVA. Naše společná oblast BEAT SCÉNY zahrnující OSTROV do své MAPY je tak k naší radosti rozšířena o hotovou a propracovanou část autorky IRENY JANEČKOVÉ a rozšiřována činností redakce. Postupně zveřejníme všechny díly seriálů i článků.
Za krásně prožité období zaznamenané ve vašem díle a za opětovné shledání nad Vaším dílem OSTROVSKÉMU MĚSÍČNÍKU DĚKUJEME!
Můžete okamžitě komentovat pod každým dílem seriálu a vesele doplňovat, také psát e-maily na můj sveska1@centrum.cz. Prosím dávejte pozor při psaní komentářů, formulář obsahuje skrytý časový limit a při delším psaní dlouhý komentář přijde vniveč. Pokud chcete psát delší komentáře, články, doplňování - použijte pohodlně a bez nervů můj e-mail, já to okamžitě přenesu do blogu.
Z Vašich komentářů budem čerpat při zdokonalování BIGBEATOVÉ MAPY.


V OSTROVSKÉM MĚSÍČNÍKU 7/2007 objevil TOM STABENOW seriál od IRENY JANEČKOVÉ- Ostrovské hudební skupiny. Přepis vám nyní předkládám a později všechny části.


OSTROVSKÉ HUDEBNÍ SKUPINY- část VI.

FLEMINGS ZPŮSOBILI NA OSTROVSKÉ SCÉNĚ ROZRUCH...

Ostrovský měsíčník
12. Červenec 2007

V září 1968 zformoval kulturní referent Zdeněk Flídr kapelu Flemings. Jarda Bier, bývalý člen skupiny Škamna, se už vrátil z vojny a byl zpočátku v nové kapele jediný Ostrovan.
Z Českých Budějovic přišel kytarista a zpěvák Jiří Šnajdr se zpívajícím bubeníkem Karlem Sedláčkem, který měsíc po založení skupiny nahradil původního basového kytaristu Ivana Čeledu z Prahy. Za bicí usedl v Ostrově již známý Jan Šubrt a za klávesy pražský muzikant Dan Zahradníček.
"Flemings tehdy zapůsobili jako bomba, a to nejen svou hudbou a nezvyklými velmi odvážnými texty některých vlastních písniček, ale i jako přitažliví kluci, tedy alespoň na dívčí část ostrovských fanoušků. O Jirkovi Šnajdrovi se začaly rychle šířit pomluvy, že každou holku jen využije a pak ji opustí, ale upřímně řečeno, nevím, co na tom bylo pravdy... Každopádně je fakt, že pak se na něj fanynky lepily ještě víc," vzpomíná šedesátiletá Eva z Ostrova.
Při Klubu mládeže v DK Ostrov vznikl Flemings klub, na jevišti se střídaly známé kapely jako Framus Five s Michalem Prokopem, G 357 s Erno Šedivým, Atlantis se sourozenci Ulrychovými a další. Kromě nich vystupovaly nadále na čajích ostrovské bigbeatové kapely a pravidelně také skupina THE CRASH z Nejdku.
Flemings hráli pravidelně v Domě kultury a v té době začal do Ostrova jezdit také známý pražský diskžokej Pavel Černocký. Pouštěl desky namísto živé muziky, což v té době byla ještě neokoukaná novinka.
"Na Černockého si dobře pamatuji, protože si ode mne půjčoval na diskotéku singly, které jsem získala od kamaráda z Holandska. Jednu skladbu holandské kapely Upstairs Downstairs pak hrál i v rozhlasovém pořadu. V osmašedesátém byly zahraniční bigbeatové nahrávky stále ještě raritou. Na podzim 1968 jsem jela s kamarádkou na druhý beatový festival do Prahy, Černocký ho ten den moderoval. My dostaly místa k stání vpředu na balkóně, takže jsme byly přímo nad jevištěm. Černocký na nás zamával a řekl do mikrofonu: Zdravím Ostrov, a my byly v sedmém nebi," svěřuje se pamětnice Irena.
Kapela Flemings se dopracovala k natočení dvou singlů (gramodeska s jednou písní na každé straně), na nichž měla už vlastní skladby. Kromě Ostrova a okolí koncertovala také například v Plzni a Praze. V září 1969 jeli Flemings vystupovat do Německa (tehdy ještě západního), v zimě téhož roku hráli společně s pražskými Rebels v Národním domě v Karlových Varech. Na začátku roku 1970 z kapely odešel Karel Sedláček a basovou kytaru za něj převzal Jarda Bier. V březnu téhož roku se skupina Flemings přemístila z Ostrova do Prahy (bez Jardy Biera), kde v krátké době zanikla. Jiří Šnajdr pak založil kapelu Pročproč, jejíž vystoupení se dostalo i do televize,
krátce se pak ještě objevil na turné s kapelou Milana Drobného a nakonec dal přednost povolání hostinského v zájezdní restauraci u Prahy. Jarda Bier zůstal v Ostrově a v létě se vrátil na čaje v Domě kultury jako diskjokej... IRENA JANEČKOVÁ

Irenko děkujem!!! Zdravíme EVU!

Kapela Flemings v roce 1969, zleva dole: Jan Šubrt, Jarda Bier, Karel Sedláček. Nahoře zleva: Dan Zahradníček, Jiří Šnajdr.
Hudebníci se nechali vyfotit u svého pomalovaného automobilu, veterána, který jim přidával na popularitě.
Foto: Ze soukromého archivu Jardy Biera


 


Komentáře

1 saša saša | 22. října 2010 v 21:35 | Reagovat

Takhle se Jarda válí dodnes,byl tady měsíc a ani jedna zkouška.Ahoj Jardo byl jsi dobrý ale jsi moc daleko.S.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


SPŘÁTELENÉ KAPELY A STRÁNKY- aktivní odkazy
Béďa Heep


Whitesnake Revival - obrázek
Obrázek


Všechny vás zdravíme a zveme na ČERVNOVÁ vystoupení skupiny BLACK
MOON. večery plné dobré hardrockové muziky. Vezměte sebou i vaše
kamarády. Long Live Rock'n'Roll. Další info na stránkách:


GREYHOUNDObrázek

LongtonJe nejvyšší čas..

Obrázek

Obrázek ObrázekObrázekObrázek
THE CHOBOTSObrázekObrázekObrázek
COLOR TAJFUN HOLDEN
FLASH

Obrázek Obrázek
PRIMITIVOVÉ NEZNÁMÉ KUTURY

Obrázek
HORKÁ KAŠE

  • Obrázek
DLOUHEJ KOUŘ

SODOMA

naše naděje...
Zdravíme, Sodoma hledá zpěváka.......v případě zájmu napište

Škoda , že nenapsali...


www.schelinger.wz.cz - Web fanoušků a přátel Jiřího Schelingera
mojeit.eu
MLADÁ FRONTA Sedmička

MF DNES

Seznam

Karlovarský deník
TOPlist
RL
Novinky.cz
Kluby a pódia

...tady vidíte jak jsou důležité Františkovy stránky....zachytili muzikanta ještě mezi námi...

http://kskraslice.tym.cz/wp-content/photos/tap_2010_2/p1000759.jpgM club Ostrov

chillibar

Kulturní akce v kraji

-
15.77kB, 79x90
-
4.63kB, 223x94

aMapy.cz


Rockmag.cz - rockový portál

AGENTURY
logo


logo

Zpět na úvodní stránku

AGENTURA PRODUCENTRUM
Škroupova 900
356 01 Sokolov
T: 607 960 423
E: kvrm@​kvrm.​cz


OLDA ŘÍHA KATAPULT

pěkný plagát, je škoda ho vymazat...

E-maily NA PŘÁTELE
karel47@gmx.de KAREL MYŠIČKA