...hudba netěží jen z hudby...
                                                    MiK
...zachytit historii bigbítu 60. let a rozvíjet na základě muziky společenský život naší generace...                      Šveskowi a tým

JIRKA SMOLÍK PÍŠE Z NĚMECKA...

21. února 2010 v 14:31 | JIRKA SMOLÍK upr. Šveska |  Chronologie THE CRASH
Čekal jsem, až se JIRKA SMOLÍK - muzikant, manažer, technik THE CRASH - nabaží SNOWBOARDU a napíše, vybral úplné začátky svého působení na nejdecké hudební scéně, přes éru twistu už ve skupině TOP. PŘIVEZE tento týden fotky a bude přispívat do blogu. Předkládám mírně zpracovaný článek... ZATÍM JSEM NIKDE NENAŠEL, jak k tomu CRASH-CLUBU došlo... Jen pár mojich poznámek: CELÉ dění kolem muziky začlo kolem roku 1962-1963. V této době v Nejdku vznikla taneční kapela mimo tanečního orchestru ZKNP. V této skupině jsme hráli klasickou taneční muziku a hlavně jsme do Nejdku přinesli TWIST atd. Myslím, že jsme hráli v obsazení: KAREL GORGL- trubka, TVAROCH - kytara to nevím přesně, MICHAL HAVLÍK - SAX B Tenor, DUBSKÝ - kytara, já JIRKA SMOLÍK - SAX Alt, PÉŤA PÁTEK - myslím pozoun. Později jsme začli hrát i ZA KINEM. TOP byla do roku 1965, kdy jsme museli jít na vojnu.
Po příchodu v roce 66 - 67 se začalo zkoušet U Žáby a vystupovat jako Anythings na tanečních zábavách.
Tak to šlo až do socialistické pomoci slavnou sovětskou armádou.
To jen na úvod.

V roce 1969 asi v létě, kdy se zrušil Klub mládeže, který byl založen v roce 1968 v Česárně česané příze, zůstaly v pokladně peníze. Protože nikdo nevěděl, jak to půjde dále, ruská armáda tam byla na pevno, politická situace se začala měnit a kluby mládeže byly rozpuštěny. Výbor Klubu mládeže v Česárně se rozhodl uspořádat zájezd do Vídně, na který jsme se přihlásili skoro všichni, kdo dělali s Anythigs. Na cestě autobusem do Vídně jsme se seznámili s Jardou Zavadilem, který byl z Prahy a pracoval jako opravář televizí v komunálu. Na cestě do Vídně jsme se dohodli, že bude manager nové skupiny a mimo to uměl nejlépe ze všech anglicky, U Žáby již nebylo možné zkoušet. Já jsem si vzpoměl na kulturák v Suché, který jsem znal a zašli jsme za předsedou obce, bývalým mým učitelem panem Plasem. On s tím souhlasil, neboť byl kulturák prázdný. Tak jsme začali na Suché.
S příchodem JZ se změnila i muzika celé skupiny. V této ani dřívější době neexistovalo vystupovaní bez takzvaných přehrávek. Buď u okresu nebo u kraje. Jako skupina THE CRASH jsme dosáhli přehrávek u Krajskeho podniku orchestrů a estrád? dál nevím, zeptej se Toma.

Jak jsme skončili, víš sám velice dobře, neboť jsi byl u toho také. Snad jsem si to zapamatoval dobře.
S pozdravem JIRKA SMOLÍK

Poznámka Švesky: ponechal jsem jeho slova a opravil německou klávesnici, dále mi poslal jména lidí, kteří budou dalším pramenem informací, faktů, fotografií a vzpomínek: Pan ein Lexikon TOMÁŠ STABENOW - od hudební školy, přes ZKNP, THE CRASH atd., po DJ dráhu a dostanem se až do NOVÉ ROLE, KDE KAŽDOU SOBOTU HRAJE S BONDYM. Dále PAVEL BENEŠ, PEŠKA FERRY, MILAN HAVLÍK, JIRKA TVARŮŽEK... BONDY, KTERÝ SE JEŠTĚ NEZAPOJIL... Prosím upozorněte tyto pány na stránky CRASH-CLUBU, letáčky s betonovou fotografií THE CRASH jsou v ELEKTROMIXU LENKY GAVLASOVÉ NA NÁMĚSTÍ, v KNIHOVNĚ, u TOMA STABENOWA a velký plakát na STARÉ ELEKTRÁRNĚ na plotě směrem k sídlišti... TOM a ADINKA ŠVESKOWI.


 


Komentáře

1 Tomáš Stabenow Tomáš Stabenow | E-mail | 13. března 2010 v 10:51 | Reagovat

DATUM 1962 je správné,v tu dobu působil TANEČNÍ ORCHESTR ZÁVODNÍHO KLUBU, vedle toho zaké LADĚNÍ, což byla vojenská kapela a estrádní skupina místní posádky Pohraniční stráže,Pak vznikla skupina muzikantů kolem pana JODLA kde jsem byl i já, pokračování v připravovaném článku...TOM STW

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


SPŘÁTELENÉ KAPELY A STRÁNKY- aktivní odkazy
Béďa Heep


Whitesnake Revival - obrázek
Obrázek


Všechny vás zdravíme a zveme na ČERVNOVÁ vystoupení skupiny BLACK
MOON. večery plné dobré hardrockové muziky. Vezměte sebou i vaše
kamarády. Long Live Rock'n'Roll. Další info na stránkách:


GREYHOUNDObrázek

LongtonJe nejvyšší čas..

Obrázek

Obrázek ObrázekObrázekObrázek
THE CHOBOTSObrázekObrázekObrázek
COLOR TAJFUN HOLDEN
FLASH

Obrázek Obrázek
PRIMITIVOVÉ NEZNÁMÉ KUTURY

Obrázek
HORKÁ KAŠE

  • Obrázek
DLOUHEJ KOUŘ

SODOMA

naše naděje...
Zdravíme, Sodoma hledá zpěváka.......v případě zájmu napište

Škoda , že nenapsali...


www.schelinger.wz.cz - Web fanoušků a přátel Jiřího Schelingera
mojeit.eu
MLADÁ FRONTA Sedmička

MF DNES

Seznam

Karlovarský deník
TOPlist
RL
Novinky.cz
Kluby a pódia

...tady vidíte jak jsou důležité Františkovy stránky....zachytili muzikanta ještě mezi námi...

http://kskraslice.tym.cz/wp-content/photos/tap_2010_2/p1000759.jpgM club Ostrov

chillibar

Kulturní akce v kraji

-
15.77kB, 79x90
-
4.63kB, 223x94

aMapy.cz


Rockmag.cz - rockový portál

AGENTURY
logo


logo

Zpět na úvodní stránku

AGENTURA PRODUCENTRUM
Škroupova 900
356 01 Sokolov
T: 607 960 423
E: kvrm@​kvrm.​cz


OLDA ŘÍHA KATAPULT

pěkný plagát, je škoda ho vymazat...

E-maily NA PŘÁTELE
karel47@gmx.de KAREL MYŠIČKA